- šventenybė
- šventenýbė sf. (1) Š, DŽ, Slm, šventenỹbė (2) Rtr, KŽ, Skr, šveñtenybė (1) Ls, NdŽ, Vlkv, Brt
1. M, L, NdŽ žr. šventybė 1: Apie šventenýbę su juo ūturau ūturau Klt. Naik (nueik) ant kapinių, pasiausk švęsto vandenio ant to kryžiaus, ta šventenỹbė kibs – kibs, nekibs – nereik Jrb. Jėzau, šventenýbė: jeigu nepersižegnojai prieš valgymą, tai blogai Slm.
2. L, Rtr, NdŽ, DŽ1, KŽ, Šmn šventas daiktas – liturginis reikmuo, bažnytinė insignija, relikvija, pašventintas daiktas: Ką gi jie daris su šitom šventenýbėm? Pnd. Pašventindavo kelis grūdelius, gi šventenýbės daug nereik Jnšk. Tik stovi pintinėsa šventenýbės (šventinti Velykų valgiai) Aps. Velnią galima pagauti su kelniaraikšte arba kokia šventenybe (škaplieriai, rožančius ir t. t.) BsMtII61(Dkš). Vidiškių altorius žvakėm nustatytas, šventenybėm ir abrozdais sienos nukabytos LTR(Jon). Jis aplandžiojo visus šventenybių pardavėjus ir karabelninkus V.Myk-Put. ^ Branginti ką kaip kokią šventenỹbę NdŽ. Nuo Puntuko lig Šlavei ąžuolų daugybę laikę žmonės lyg kokią didžią šventenýbę A.Baran. Vis tai buvo knygutės, kurias imdavau į rankas kaip kokią šventenybę A.Vencl.
3. kas pagarbiai saugomas, laikomas, iš pagarbos neliečiamas: Ir šiandie lietuviai ugnelę beveik per šventenybę laiko Mš.
4. DŽ1 kas labai gerbiama, brangu: Vilnius – tautinė lietuvių šventenybė rš. Žmogaus sveikata – pasauly pati didžiausia šventenybė J.Gric.
5. pamaldos; plg. šventimas 3: Į katedros bažnyčią skubina žmonės į nepaprastas šventenybes TS1901,11–12b. Tokia šventenýbė bažnyčio[je], o tu dirbi J.
6. žr. šventybė 6: Kunigas mišias laiko, šventenỹbėj sėdžia, o velnią mislyja Skr.
7. col. šventieji: Nėr, kad pavieniais gyvent[ų], vis šeimynom i šventenýbė Klt.
8. žr. šventybė 7: Kunigas Sabalius blaškėsi tarp to, ką svajojo, ko troško, ir to, ką aplinkybių, šventenybių ir visokių vyresnybių buvo verčiamas daryti rš. ║ kunigas: Nuėjo bernas an šventenýbę Gdr.
◊ jõ šventenýbė (šventenỹbė NdŽ) popiežius ar kitas aukštas dvasininkas (jį tituluojant).jū́sų šventenýbe (šventenỹbe KŽ) pagarbus kreipimasis į popiežių.
Dictionary of the Lithuanian Language.